Kalkulator BMI – sprawdź swój wskaźnik BMI

Czym jest BMI?

BMI to inaczej Body Mass Index, a po polsku po prostu wskaźnik masy ciała, najczęściej wyliczany samodzielnie według wzoru na BMI lub przy użyciu kalkulatora BMI. Umożliwia on szybkie sprawdzenie, czy nasza waga jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Niskie wartości BMI wskazują na zbyt niską masę ciała, natomiast wysoki wynik świadczy o nadwadze lub otyłości. Wskaźnik BMI jest przydatny podczas rutynowych badań i służy do określenia ryzyka zachorowania na różne choroby oraz do kontrolowania postępów w trakcie odchudzania.

Kalkulator BMI

BMI można wyliczyć samodzielnie, wykorzystując wzór na BMI. W takim wypadku wystarczy swoją masę ciała (w kilogramach) podzielić przez swój wzrost (w centymetrach) podniesiony do kwadratu. Na przykład: jeśli Twoja waga wynosi 60 kg, a wzrost 1,60 m, Twój wskaźnik BMI będzie wynosił 23.4.

Dużo prościej i szybciej jest jednak wykorzystać do obliczenia BMI prosty kalkulator BMI, który udostępniamy poniżej. Wystarczy, że wprowadzisz w nim swoją aktualną masę ciała i wzrost, a kalkulator BMI szybko poda wynik wraz z jego interpretacją.

Kalkulator BMI online

Waga w kg:
Wzrost w metrach:
BMI wynosi: 23.4 (prawidłowa masa ciała)

Po co obliczać BMI?

Wskaźnik BMI stosowany jest do oceny naszej masy ciała i związanego z nią ryzyka rozwoju wielu chorób. Wykorzystywany jest przede wszystkim przez lekarzy i dietetyków, ale może być również używany przez każdego, kto chce sprawdzić, czy jego masa ciała mieści się w normie. Warto pamiętać, że BMI nie mierzy się u kobiet w ciąży ani u bardzo wysportowanych osób, gdyż wynik może być wtedy mocno zaburzony.

Wysokie BMI – co to oznacza?

BMI wykorzystywane jest do oceny masy ciała i związanego z nią ryzyka rozwoju wielu chorób. Wskaźnik ten oblicza się, aby stwierdzić, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa. BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, a większe niż 30 świadczy o otyłości. Jeśli nasze BMI nie mieści się w normie, jest to sygnał, że należy jak najszybciej wprowadzić zmiany w swoim życiu. Kluczowe jest wprowadzenie zdrowej diety oraz zwiększenie swojej codziennej aktywności fizycznej, która powinna trwać co najmniej 30 minut każdego dnia.

Wyróżnia się następującą skalę BMI:

  • <18,5 – niedowaga;
  • 19-24,9 – prawidłowa masa ciała;
  • 25-29,9 – nadwaga;
  • 30-34,9 – otyłość I stopnia;
  • 35-39,9 – otyłość II stopnia;
  • >40 – otyłość III stopnia.

Warto pamiętać, że wysokie BMI, a więc otyłość, świadczy o zwiększonym ryzyku rozwoju wielu chorób takich jak: cukrzyca typu 2, choroby serca, zwyrodnienia stawów, hipercholesterolemia (wysoki poziom cholesterolu), nadciśnienie i wiele innych. Aktualnie szacuje się, że na tle nieprawidłowej diety i zbyt niskiej aktywności fizycznej może powstawać aż 80. różnych chorób.

Jeśli cierpimy na otyłość lub nadwagę i chcemy zrzucić namiarowe kilogramy, powinniśmy rozważyć odwiedzenie lekarza i/lub dietetyka przed rozpoczęciem treningu czy zmianą diety. Samodzielne odchudzanie może być bardzo trudne, a dodatkowym utrudnieniem mogą być niezdiagnozowane choroby np. insulinooporność, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników i wiele innych. Dlatego najlepiej dla pewności wykonać podstawowe badania i skonsultować je z lekarzem oraz dietetykiem, aby podejmowany przez nas wysiłek był najbardziej efektywny.

Czy można obliczać BMI dla dzieci?

Prawidłowe BMI wynosi od 18,5 do 25, ale norma ta nie dotyczy dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że obliczanie BMI dla dzieci jest niemożliwe. Wskaźnik BMI można stosować u dzieci, jednak inaczej interpretuje się jego wyniki.

Najłatwiejszym sposobem jest przeniesienie wyliczonego BMI na siatkę centylową i odczytanie z niej, czy masa ciała dziecka jest prawidłowa, czy też niezbędna będzie pomoc lekarza lub dietetyka. Warto tutaj pamiętać, że zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą powodować problemy zdrowotne również u najmłodszych i negatywnie wpływać na rozwój i samopoczucie dziecka. Podstawowym wyjściem jest oczywiście zmiana diety i trybu życia, a jeśli nie przyniesie to oczekiwanych efektów, konieczne może okazać się wykonanie badań lekarskich, które wykluczą przyczyny zdrowotne niewłaściwej masy ciała. Odpowiednie badania powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu, natomiast sposobem odżywiania powinien zająć się dietetyk. Samodzielne stosowanie diety u dziecka może być niebezpieczne i powodować groźne dla rozwijającego się organizmu konsekwencje.