Sensory w cukrzycy – jak działają i dlaczego warto je stosować?
Osoby chore na cukrzycę mogą obecnie stosować specjalne systemy monitorowania glikemii, które ułatwiają pomiary glikemii i pomagają w kontrolowaniu choroby. Ważnym elementem tych systemów są sensory. Co warto o nich wiedzieć?
Sensor do monitorowania glikemii – co to jest?
Pojęcie sensora do monitorowania glikemii odnosi się do rodzaju urządzenia do pomiaru glikemii – poziomu cukru. Stosowany jest on do pomiaru w płynie śródtkankowym i prowadzony jest za pomocą specjalnego włókna. Sam sensor z kolei ma postać niewielkiego urządzenia przyklejanego do skóry.
Najpopularniejszym sensorem używanym do monitorowania glikemii jest FreeStyle Libre. System monitorowania poziomu glikemii FreeStyle Libre jest także dostępny w Polsce i podlega on refundacji w wybranych grupach z cukrzycą typu 1, więcej informacji pod linkiem https://ortomedico.pl/blog/aktualnosci/refundacja-freestyle-libre-dla-doroslych-od-1-stycznia-2023.
Należy pamiętać, że FreeStyle Libre to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa należy go używać zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla każdej osoby.
Jak działają sensory do monitoringu glikemii?
Sensor jest aplikowany bezpośrednio w skórę, optymalnie na ramieniu. Stosuje się do tego automatyczny aplikator dołączony do sensora. Sensor można następnie zabezpieczyć za pomocą dedykowanych plastrów, taśm.
Następnie sensor można od razu podłączyć do urządzenia odczytującego z niego pomiary. Do tego celu można zastosować dedykowany czytnik albo aplikację mobilną na telefon.
Pomiary prowadzone są automatycznie i wystarczy jedynie zbliżyć do sensora czytnik albo telefon, by natychmiast uzyskać informacje o aktualnym poziomie cukru.
Standardowy czas pracy sensora FreeStyle Libre to 14 dni. Jak przedłużyć działanie sensora Libre? Zasadniczo nie jest to możliwe, ponieważ producent blokuje jego działanie po tym czasie. Istnieją jednak metody, jak przedłużyć działanie sensora Libre z wykorzystaniem innej aplikacji do odczytu glikemii.
Dlaczego warto używać sensorów dla cukrzyków?
U osób stosujących sensory cukrzyca jest przede wszystkim skuteczniej monitorowania i może być lepiej leczona.
Sensory pozwalają na błyskawiczne sprawdzanie poziomu glikemii bez potrzeby nakłuwania palców jak w przypadku glukometrów.
Za pomocą aplikacji i czytników można też łatwo sprawdzać wykresy poziomu cukru, trendy oraz przekazywać informacje do lekarza.
Artykuł sponsorowany